تاریخ روز مادر 1400 چه روزی است ❣️❣️ روز زن 1400

روز مادر در بیشتر کشورهای عربی روز ۲۱ مارس (آذار – مصادف با اول فروردین و عید باستانی نوروز) با نام “عيد الأم یا عيد الأمهات” جشن گرفته میشود. حضور آمریکایی ها در جنگ جهانی اول در فرانسه باعث شده بود سربازان فرانسوی درباره فرهنگ تعطیلات روز مادر در آمریکا مطلع شوند. پس از تلاش موفقیت آمیز جارویس ، با به پایان رسیدن جنگ جهانی اول ، روز مادر به کشورهای اروپایی نیز راه یافت . جارویس (کسی که ایده نامگذاری این روز را داده بود) بعداً تجاری سازی این تعطیلات را محکوم کرد و باقی زندگی خود را در تلاش برای حذف این نام از تقویم آمریکا سپری کرد!

البته این نامگذاری پس از انقلاب اسلامی 57 انجام شده و در زمان پهلوی، از سال 1339 تاریخ 25 آذر ماه تقویم شمسی به مناسبت سالروز تأسیس “کانون حمایت از مادران و نوزادان” به عنوان روز مادر جشن گرفته می شد. ماجرای این مناسبت در کشورهای عربی! ناب ترین تصویری که می توان در این روزگار رنگ و رو رفته جستجو کرد لبخند مادر است. 🇮🇷 تاریخ اختصاص یافته به این روز در بسیاری از کشور های جهان متفاوت است و به دلایل و مناسب های مختلفی نامگذاری شد (در ادامه خواهیم پرداخت) در ایران روز 20ام جمادی الثانی تقویم قمری که به مناسبت زادروز دختر پیامبر اسلام، حضرت فاطمه زهرا (ع) جشن گرفته می شود، به عنوان روز مادر نامگذاری شده.

اما داستان پیدایش آن به دهه 50 میلادی در مصر بازمی گردد که روزنامه نگاری به نام “مصطفی امین” داستان زندگی مادر تنهایی را می شنود که تمام زندگی اش را صرف بزرگ کردن تک پسرش کرده تا روزی که پسرش پزشک شود، پسر او ازدواج می کند و به کلی مادرش را تنها می گذارد؛ این داستان مصطفی امین را متاثر می کند تا جایی که تصمیم می گیرد به رسم غربیان روزی را در تقویم به نام روز مادر معرفی کند و در سال 1943 در کتابی با عنوان (آمریکا با لبخند) این ایده را مطرح می کند.

در آن دوران سیاستی که گروههای تصمیم گیرنده و قدرتمند -از لحاظ سیاسی و اجتماعی- برای مهار بحران کاهش جمعیت اتخاذ کردند این بود که از مادران قدردانی شود و به طور کلی بیش از پیش در میان مردم به مقام مادر بودن احترام و ارزش ارزانی شود و ارزش های مادر بودن در میان مردم تبلیغ و ترویج شود. فاطمه (س) سمبل یک بانوی ارزشمند والگو به لحاظ حضور ، مثبت وتأثیر گذار در محیط خانه ودر محیط جامعه است . به همت معاونت فرهنگی و اجتماعی مراسم جشن میلاد با سعادت حضرت فاطمه زهرا(س) و بزرگداشت روز مادر و روز زن روز یکشنبه ۳ بهمن ماه ۱۴۰۰ با حضور ریاست محترم دانشگاه از ساعت ۱۰ الی ۱۲ در آمفی تئاتر شهید بهرامی برگزار می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید