حالا کوثر، همان گونه جاری اسـت

روز مادر در بیشتر کشورهای عربی روز ۲۱ مارس (آذار – مصادف با اول فروردین و عید باستانی نوروز) با نام “عيد الأم یا عيد الأمهات” جشن گرفته میشود. در گاهشماری ایرانی، دوازدهمین ماه از سال و پنجمین روز از هر ماه «اسفند» نام دارد، از اینروی در روز اسفند از ماه اسفند یا پنجم اسفندماه، در آستانه بهار طبیعت و نو شدن زمین جشن اسفندگان برپا میشود. «اسفند» یا «اسپند» در فارسی، «سپندارمت» یا «سپندارمد» در پهلوی و «سپَنتَ آرمَیتی» در گاتها یکی از فروزههای اهورامزدا و در اوستای نو نام یکی از امشاسپندبانوان است که در جهان مینُوی نماد دوستداری و بردباری و فروتنی اهورامزدا و در این جهان نگهبان زمین و باروری و سرسبزی آن است.

اما داستان پیدایش آن به دهه 50 میلادی در مصر بازمی گردد که روزنامه نگاری به نام “مصطفی امین” داستان زندگی مادر تنهایی را می شنود که تمام زندگی اش را صرف بزرگ کردن تک پسرش کرده تا روزی که پسرش پزشک شود، پسر او ازدواج می کند و به کلی مادرش را تنها می گذارد؛ این داستان مصطفی امین را متاثر می کند تا جایی که تصمیم می گیرد به رسم غربیان روزی را در تقویم به نام روز مادر معرفی کند و در سال 1943 در کتابی با عنوان (آمریکا با لبخند) این ایده را مطرح می کند.

“آناستازیو سوموزا گارسیا” رئیس جمهور وقت کشور نیکاراگوئه در سال 1942 روز 30 ام ماه مه میلادی را به مناسبت روز تولد مادرشوهرش به عنوان روز ملی مادر نامگذاری کرده! 🇺🇸 آمریکا: دومین یکشنبه ماه مه همه ساله در آمریکا و همچنین 78 کشور دیگر (از جمله کانادا، چین، آلمان، فنلاند، هند، ایتالیا، هلند، سوئیس، آفریقای جنوبی و…) به عنوان روز مادر (Mother’s Day) جشن گرفته می شود. حضور آمریکایی ها در جنگ جهانی اول در فرانسه باعث شده بود سربازان فرانسوی درباره فرهنگ تعطیلات روز مادر در آمریکا مطلع شوند. در سال 1923 با همین هدف روزی را در تقویم به نام روز مادر (به آلمانی: Muttertag) را نامگذاری کردند تا در این روز به افتخار مادران و بزرگداشت آنان پرداخته شود؛ تاریخ و تعطیلات در روز مادر نیز از آمریکا و نروژ گرفته شده.

جدا از اینهمه حواشی، داستان ها و گاها سخت گیری هایی که برای اختصاص دادن نام – تنها – یک روز به مادران از 365 روز تقویم شده، و جدا از بحث های گوناگون بر سر تاریخ و نامگذاری و فلسفه و اهداف سیاسی و تجاری و … همراه اول با بیان اینکه به مناسبت روز مادر بستههای اینترنت با تخفیف ویژه در اختیار کاربران خود قرار داده است، از امکان استفاده از طرح روز مادر تا دوشنبه 4 بهمن خبر داد.

دیدگاهتان را بنویسید