سمینار چیست و چگونه سمینار کارشناسی ارشد را بنویسیم؟

بحث و گفتگو، بازی، سؤال و معما و نظرسنجی به آنها کمک میکند که در سمینار مشارکت کنند. بعد قبل از آنکه بلافاصله سؤال را جواب دهید لحظهای درنگ کنید تا پاسخ خود را در ذهن مرتب کنید. اگر دیدید محدودیت زمان دارید راهی پیدا کنید که موضوع را سریع جمع کنید و توضیحات بیشتر را در زمان پرسش و پاسخ ارائه دهید. از بین بردن بخش اول صحبت با بیان كردن حكایت ها خنده دار كه شامل كارها دیگران در زمینه موضوع سمینار نیزباشد و هنگامی كه وقت رو به پایان است پرداختن سریع به موضوع كه باعث نامفهوم شدن آن می شود .

طوری هدفگذاری کنید که ارائه دقیقاً با پایان وقت یا کمی زودتر به پایان برسد. این کار به شما کمک میکند که اسلاید بعدی کدام است و لذا میتوانید با آرامش به نکتهی بعدی بپردازید. به عنوان مثال، اگر شما قصد دارید از یک اسلاید در ارائهی خود استفاده کنید قبلش مطمئن شوید که پروژکتور اتاق اجلاس به خوبی کار میکند. از رنگ ها مخلوط استفاده نكنید (مثل زردوصورتی، قرمز و سبز، آبی و نارنجی) تمركز بر رو این مدل افكت ها سخت و باعث خستگی چشم ها می شود.

یک نسخه از اسلایدهایتان را پرینت بگیرید و جلوی خودتان داشته باشید. شما میتوانید یک گروه بزرگ از مخاطبان را به گروههای کوچک تقسیم کنید تا در مورد یک مسئله، سؤال یا موضوع بحث کنند. گروه های دانش آموزی شرکت کننده در بخش سمینارهای علمی نتایج پروژه علمی و تحقیقاتی خود را به صورت پاورپوینت و مقاله برای هیات داوران و بازدیدکنندگان در قالب یک سمینار علمی ارائه خواهند نمود. ممکن است در بخشی دیگر به وضعیت آب و هوای شهر محل برگزاری سمینار اشاره شود تا به عنوان مثال شرکت کننده به علت سرد بودن هوا بتواند با خودش لباس گرم بیاورد.

4) وقایع و رخدادها: یکی از جذابترین جنبه های مراسم بزرگداشت ارائه داستان های واقعی از زندگی و شرح رخداد و وقایع روزمره این افراد برجسته است که سبک زندگی، اخلاقیات، رفتار و عملکرد این الگوهای جامع را به صورت مثال گونه و کاربردی بیان می کند. قاعده ارائه یک سمینار خوب این است: «به مخاطبان خود بگویید قرار است درباره چه چیزی صحبت کنید، درباره آن موضوع بحث کنید، سپس درباره نتیجه بحث خود نیز صحبت کنید.» برای مثال اگر موضوع ارائه سمینار ارشد درباره وقایع تاریخی مانند توسعه آمریکا یا جنگ داخلی است، پیش از رسیدن به موضوع اصلی شنوندگان را آماده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید