معرفی درس سمینار و نحوه ارائه موفق آن – گروه تحقیقاتی طلوع

دومین سمینار تخصصی نظریه قابلیت اعتماد و کاربردهای آن در بیست ونه و سی ام اردیبهشت 1395 به میزبانی گروه آمار، دانشکده ریاضی ،آمار و علوم کامپیوتر پردیس علوم با مساعدت انجمن آمار ایران ،قطب علمی داده های ترتیبی و فضایی،پژوهشکده آمارو پژوهشگاه هوا و فضا برگزار شد. پس از پایان دوره کارشناسی و حضور در دوره کارشناسی ارشد باید در کلاس سمینار شرکت نمایید تا اینکه به تبحر لازم در ارائه مطالب تخصصی دست یابید. این توانایی با هدفی مهم در دوره ارشد در نظر گرفته میشود و مزایای زیادی در درس سمینار برای دانشجویان وجود دارد. با این حال نباید زیاد بر روی دانش خود متکی باشید، چون گاهی اوقات اصلاً ارتباطی با موضوع اصلی ندارد و شما را به اشتباه می اندازد.

هرگز نباید نگارش نکات مهم کلاس سمینار را به هفته آخر بسپارید. هر اسلایدی که نیاز به توضیح بیشتری دارد باید وقت بیشتری را برای آن اختصاص دهید. هر گروه چندین بار در هفته در طول یک ترم با یکدیگر به گفتگو می پردازند. کنگره غالباً برای چند روز طول میکشد و دارای چندین جلسه همزمان است. قبل از برگزاری جلسه درباره مخاطبان خود تحقیق کنید و اطلاعات و ارائه خود را در سطح اطلاعات و علاقه آنها تنظیم کنید. مبنای اصلی سمینار برگزاری بحثهای داغ و گروهی است ولی گاهی از مقالات، ارائههای شفاهی و دیگر تکالیف نیز تشکیل میشود.

یکی دیگر از جنبه های متمایز کنگره عدم وجود محدودیت های زمانی در برگزاری و بحث و گفتگو است که در آن اشخاص بدون محدودیت در زمان اقدام به سخنرانی، ارائه نظر و بررسی راه حل می کنند. مسائل مورد بررسی در این کلاس ها عموماً اختصاصی بوده و از جهات مختلف به دانشجویان کمک می کند. در سمینار، موضوعات به طور دقیق بررسی میشوند.

این فرآیند یک روند آماده سازی عالی برای دانشجویان برای ارائه مواد آموزشی در سطوح بعدی فعالیت هایشان به شمار می رود. پس هدف اول و اصلی از ارائه علمی پیدا کردن یک جواب درست برای یک سؤال درست از روش درست است. کلاسهای درس سمینار معمولاً دارای تعداد کمی دانشجو است، در نتیجه فرصت زیادی برای تمامی افراد به منظور بیان مسئله، سوال و جواب وجود دارد. دانش افراد همیشه رو به تکامل بوده ولذا اساتید لزومی ندارند تا همه چیز را در اختیار دانشجویان قرار دهند. سمینارها و وبینارها هم به یک بحث مشترک در همه مشاغل و صنایع و حوزه های زندگی تبدیل شده اند.

دیدگاهتان را بنویسید