چرا باید ارائه علمی انجام بدهیم؟

با تمرکز و تسلط کافی بر روی موضوع خود در جلسه سمینار حاضر شوید. اگر برای مثال ارائه سمینار ارشد شما بر روی موضوع یک مقاله تمرکز دارد، میتوانید با کمک برگزارکنندهٔ مراسم، چند روز قبل از ارائه سمینار کارشناسی ارشد، از آن مقاله کپی بگیرید و در اختیار مخاطبان بالقوه قرار دهید. محصلان کارشناسی ارشد و دکتری در زمان تحصیل خود به تحقیق و پزوهش درباره ی موضوع های خاص می پردازد و در یک جلسه و در حضور جمعی از اساتید و سایر محصلان به توضیح درباره ی موضوع مورد تحقیقش می پردازد به همین دلیل همیشه رویدادهایی که با نام سمینار برگزار می شود، یاداوره این دو مقطع هست، ولی در مقاطع مختلف تحصیلی مثل کاردانی و کارشناسی و همینطور در کسب و کارها مختلف بحث سمینار وجود دارد.

اگر مخاطبان از هم رشته ای های خودتان نیستند و با آن ها آشنایی ندارید، از برگزارکنندهٔ مراسم درخواست کنید اطلاعاتی در مورد پیشزمینهٔ ذهنی احتمالی شنوندگان در اختیارتان قرار دهد. سمینارها به شکلهای مختلفی برگزار میشوند، قبل از هر کاری باید با برگزارکنندگان مراسم درباره انتظاراتشان از فرمت برگزاری جلسه خود صحبت کنید.

رایج ترین نوع سمینار، سمینار کارشناسی ارشد است که در خلال برگزاری آن، دانشجویان فارغ التحصیل دوره کارشناسی ارشد باید در مورد موضوعی خاص به ارائه یک سمینار کامل به عنوان سخنران با حضور اساتید و سایر دانشجویان بپردازند. برای مثال اگر قرار است برای گروهی از متخصصان صحبت کنید، در هنگام ارائه سمینار کارشناسی ارشد نیازی به توضیح دادن همه عبارات تخصصی ندارید و میتوانید سریعتر به موضوعات اساسی بپردازید.

این کار به شما کمک میکند زمان ارائه سمینار کارشناسی ارشد احساس بهتری داشته باشید و راحتتر بحث را هدایت کنید. همچنین اگر برای سمینار ارشد از میکروفون استفاده میکنید، ممکن است برای تنظیم آن به تمرین احتیاج داشته باشید. برای انتقال بهتر اطلاعات، باید در استفاده از فناوری به خصوص استفاده از پاورپوینت به اندازهٔ کافی مهارت داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید