کنگره، همایش، سمپوزیوم و سمینار

یک سمینار خوب چند بخش اصلی را باید حتما پوشش دهد و باید همخوانی بین بخش های مختلف آن وجود داشته باشد. تفاوت کنگره با سمپوزیوم و سمینار در این است که این نوع از جلسه در فاصله زمانی خاصی مثلا هرساله و یا سالی دو بار تکرار میشود و اگر آن را از دست دادید، میتوانید در کنگره بعدی شرکت کنید. اگر میخواهید از انتشار این نوشتهها باخبر شوید، میتوانید به طور رایگان، مشترک خوراک «پانویس» و یا مشترک ایمیلی «پانویس» شوید.

به طور خلاصه توضیح دهید چرا به موضوع سمینار امروز علاقهمند شدهاید. درحالی که به طور معمول این ضعف­ها و کمبودها در سمینارها و کنفرانسهای بین المللی بسیار کمتر است و برای کسانی که تجربه شرکت در هر دو مورد را داشته ­اند این تفاوت کاملا محسوس است. در سمپوزیومها معمولا به یک موضوع خاص و کاملا تخصصی پرداخته میشود و در انتهای آن پیشنهادات و ایدههای مختلف بررسی و ارائه میشوند. علاوه بر اینترنت، ارتباط اطلاعاتی دانشجویان با یکدیگر نیز می تواندیک منبع اطلاعاتی مهم باشد که معمولا مورد غفلت قرار می گیرد. همایش یا همایشهای زنجیرهوار افرادی متخصص با مهارتها و تخصصهای متفاوت اما دارای علاقه و نگرانی مشترک که به منظور آموزش و یادگیری دور هم جمع میشوند.

سمینارها معمولا در سالن کنفرانس و یا آمفی تئاتر برگزار میشوند و اگر زمان آن طولانی باشد، استراحتی کوتاه و پذیرایی مختصر برای افراد در نظرگرفته میشود و در طی آن به صحبتی کوتاه و رو در رو با یکدیگر نیز میپردازند. در این گردهمایی معمولا کارشناسان برای بیان نظرات خودشان از مقاله و یا سخنرانی استفاده می کنند و دقیقا مشابه کنفرانس بر بیشتر بر ارائه و بیان نظرات استوار است تا ورکشاپ و فعالیت های عملیاتی. معمولا در کنگرهها تعداد شرکتکنندهها زیاد است و بیش از 100 نفر در آن حضور پیدا میکنند، همچنین مدت زمان آن طولانی است و گاهی اوقات تا چند روز نیز ادامه پیدا میکند.

کنگره، همایش، سمپوزیوم و سمینار، شاید این نامها را در جاهای مختلف زیاد شنیده باشید، ولی آیا تا به حال به تفاوت بین آنها فکر کردهاید؟ دیکشنری پیشرفته آکسفورد (Oxford Advanced Learner’s Dictionary) سمپوزیم را یک کنفرانس کوچک تعریف می کند. علاءالدین تراول نیز در کنار شماست تا با اجاره سالن مراسمی خاطرهانگیز را تقدیمتان کند. اگر در گوشه و کنار شهر بگردید، بنرهای گوناگونی را میبینید که افرادی مختلفی را به این گونه مراسم دعوت میکنند، لذا اگر با انواع آنها آشنا باشید، با آگاهی بیشتری شرکت خواهید کرد و برایتان جالب خواهد بود. این نوع از جلسه نیز مانند سمینار در سالن آمفی تئاتر اجرا میشود و افراد در فضایی آرام و علمی به تبادل اطلاعات مشغول میشوند و در بعضی اوقات در انتهای مراسم نیز عکس یادگاری میگیرند.

دیدگاهتان را بنویسید